Демографски профил на България
- Население: ~ 7,1 млн. души
- Работна сила: ~ 3,2 млн. души
- Около 60% от населението в трудоспособна възраст (25-64 години) говори най-малко един чужд език
- Приблизително 80% от населението в трудоспособна възраст е със средно или висше образование
- България е силно урбанизирана страна, тъй като около 74 % от населението е концентрирано в градовете
Демографски профил на Бургас
Община Бургас е четвъртата по големина община в България.
- Населението на Община Бургас през 2019 г. е 208 235 души, от които 67% са в трудоспособна възраст
- На разстояние от 45 мин. с автомобил, живеят над 400 000 души, от които 290 000 в работоспособна възраст
- 93% от населението на общината е съсредоточено в град Бургас
- Общината привлича трудови ресурси от съседните общини, чрез ежедневни трудови пътувания.
Образование
В Бургас има два университета, четири колежа, филиал на "Национална художествена академия" и 59 училища и гимназии, в които се обучават 11 908 ученика.
~ В бургаския филиал на "Националната художествена академия", се обучават студенти по специалности от професионално направление "Изобразително изкуство".
~В университет „Проф. д-р Асен Златаров” Бургас се обучават годишно над 3000 студенти по общо над 30 специалности, в пет факултета и три колежа (колеж по туризъм, технически и медицински колеж) и в департамент по езиково обучение. От 2019г. в структурата на университет "Проф. д-р Асен Златаров" се разкри Медицински факултет, където се обучават студенти в образователно-квалификационна степен "магистър" на специалност "Медицина".
През 2021г., съвместно с американската корпорация EON Reality - световен лидер в областта на академичните и индустриални решения, използващи виртуална и добавена реалност, университетът внедри свръхмодерен EON-XR център за подготовка и обучение. Иновативната лаборатория ще позволи на над 5000 студенти, 750 преподаватели и корпоративни потребители да получат достъп до EON-XR и да тестват и прилагат готови индустриални решения и да създават нови.
~ В "Бургаски свободен университет" годишно се обучават над 2000 студенти, от които 17 % в Център по икономически и управленски науки, 16% в Център по юридически науки, 41% в Център по хуманитарни науки и 26% в Център по информатика и технически науки.
Бургаските професионални гимназии са 12 и в тях се обучават 6 058 ученика, в различни направления. Професионалните гимназии са участват активно в програма „Професии и бъдеще“ за модернизиране на професионалното образование, по която се въвеждат нови направления и се осигурява свързаност с бизнеса.
Сред новите специалности, въведени по тази програма са „Електрически превозни средства“, с фокус върху софтуерното поддържане на автомобила в ПГ по транспорт, „Авиационен техник“ в ПГ по механотехника и „Програмиране на изкуствен интелект“ в ПГ по компютърно програмиране и иновации.
Статистика
- 500 ученика от Бургас посещават курсове по китайски език
- 98% от учениците в средните училища в Бургас изучават чужд език
- 73% от учениците изучават поне два чужди езика
- 1 302 студенти са завършили висше образование за 2019 година
Училища
В област Бургас има 16 професионални гимназии, от които 12 са на територията на Община Бургас, както и Природоматематическа гимназия и езикови гимназии.
Природоматематическата гимназия е с утвърдени традиции в подготовката на добри математици и програмисти, а езиковите гимназии са със засилено изучаване на английски език, немски език, руски език и романски езици (френски, испански, италиански).
Професионални гимназии
1. Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации
Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации е най-новото високотехнологично училище в Бургас. Мисията му е да подготвя ИT специалисти за нуждите на сектора.
Гимназията е с интензивно изучаване на английски език и предлага професионална подготовка по специалностите "Програмно осигуряване", "Изкуствен интелект" и "Приложно програмиране". Учениците придобиват знания и умения в областта на програмирането, хардуерния дизайн, облачните технологии, роботиката, изкуствения интелект и киберсигурност.
Обучението се извършва в модерен и високотехнологичен кампус,с общежитие, ученически стол, физкултурен салон, учебна фирма , просторен двор с възможности за спорт на открито. Освен утвърдената учебна програма, гимназистите работят и по реални проекти под менторството на специалисти от бранша.
2. Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника
ПГМЕЕ е водещо училище в гр. Бургас и страната, провеждащо модерна иновационна общообразователна и професионална подготовка на висококвалифицирани кадри в сферите на машиностроенето, транспорта, електротехниката и компютърните технологии, развиващи се в условията на пазарната икономика. Там гимназистите се обучават по специалностите “Промишлена естетика и дизайн”, “Автотранспортна техника”, “Ел. Обзавеждане на производството”, “Електрообзавеждане на транспортна техника”, “Компютърни мрежи”, “Микропроцесорна техника” , “Промишлена електроника” , “Мехатроника”.
3. Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия
ПГСАГ "Кольо Фичето" Бургас е създадена през 1960 г. и в продължение на повече от 55-години обучава кадри за строителния сектор, чиито профили са съобразени с потребностите на пазара на труда. Гимназистите се обучават по специалности: "Строителство и архитектура", "Водно строителство", "Геодезия", "Парково строителство и озеленяване", "Транспортно строителство".
4. Професионална гимназия по туризъм "Проф. д-р Асен Златаров"
ПГТ "Проф. д-р Асен Златаров" - гр. Бургас е общинска неспециализирана професионална гимназия.
В училището се овладяват професии от сферата на туризма: "Хотелиер", "Администратор в хотелиерството", "Ресторантьор", "Организатор на туристическата агентска дейност", "Техник-технолог в ХВП", които дават трета степен професионална квалификация и "Готвач", която дава втора степен професионална квалификация. Интензивно се изучават Английски, Немски и Руски езици. Гимназията разполага със съвременна учебна база- модерни кухни, учебни фурни, кабинети по сервиране, кабинет- хотелска рецепция, компютърни зали, физкултурен салон и библиотека. Учебните занятия се осъществяват от висококвалифицирани преподаватели, с богат практически опит.
С подкрепата на българо-швейцарския проект "ДОМИНО", в гимназията е въведена дуалната система на обучение.
5. Професионална гимназия по електротехника и електроника "Константин Фотинов"
ПГЕЕ"К.Фотинов" обучава ученици по специалности, които са актуални на пазара на труда. Основни направления са електротехника и електроника, компютърна техника и технологии, програмно осигуряване, които имат приложение във всички сфери на обществения живот.
В гимназията има клубове за извънкласни форми: хор за патриотични песни, гвардейски блок, танцов състав и оркестър за духова музика. Успешно се осъществяват редица европейски проекти, по които учениците посещават европейски страни-партньори и реализират там своята учебна практика.
Гимназията разполага с отлична материална база - специализирани кабинети, лаборатории и компютърни зали.
6. Професионална гимназия по химични технологии ”Акад. Н. Зелинский”
Гимназията предлага обучение по специалностите "Химични технологии“; „Технологичен и микробиологичен контрол“; „Екология и опазване на околната среда“; „Автоматизация на производството“ и „Системно програмиране“. Професионално-техническата подготовка на учениците се осъществява в оборудвани кабинети и лаборатории, позволяващи пълноценното реализиране на учебните програми и в сферата на Биотехниката и Автоматизацията на производството.
7. Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов “Св.Никола”
Обучението в Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов “Св.Никола” е по следните специалности:
- „Митническа и данъчна администрация, ”Професия „Данъчен и митнически посредник”
- „Корабни машини и механизми”, STEM Професия „Корабен техник”
- „Експлоатация на пристанищата и флота”, STEM Професия „Организатор по експлоатация на пристанищата и флота”
- „Корабоводене ‐ морско”, STEM Професия „ Корабоводител”
8. Професионална гимназия по транспорт
Професионална гимназия по транспорт е открита през 1968 г.
Сградата на училището се намира в непосредствена близост до центъра на град Бургас и Морската градина и е с изцяло обновена база - нови учебни стаи и специализирани кабинети за биология и химия, осигуряващи условия за демонстрация на опити; модерни компютърни кабинети и библиотека; напълно подменена система за отопление; съвременни условия за практикуване на спорт на закрито - нов и просторен физкултурен салон със съблекални с душове, и закрито - обновено дворно пространство.
В гимназията по транспорт в Бургас се осъществява прием в специалности след завършен VII клас, в дневна и задочна форма на обучение, в едни от най-модерните и търсени професионални направления в сферата на транспорта - "Атомобилна мехатроника", "Пристанищна механизация" "Автотранспортна техника" с разширено изучаване на английски език, "Спедиция, транспортна и складова логистика" с разширено изучаване на английски език и най-новата специалност в автомобилната индустрия - "Електрически превозни средства/хибриди".
9. Професионална гимназия по дървообработване “Георги Кондолов”
В Професионална гимназия по дървообработване “Георги Кондолов”, се изучават специалностите: горско и ловно стопанство и производство на мебели.
10. Професионална техническа гимназия
Прафесионална техническа гимназия, подготвя по специалности свързани с климатични, вентилационни, отоплителни и хладилни съоръжения.
11. Професионална гимназия по сградостроителство и инсталации “П. Пенев”
Професионална гимназия по сградостроителство и инсталации е създадена през 1952 г. със задача да обучава и подготвя строителни кадри. В гимназията се обучават 344 ученика разпределени в дневна, самостоятелна и задочна форма на обучение по специалностите „Електромонтьор“, „Монтьор на енергийни съоръжения и инсталации“ и „Топлотехника - топлинна, климатична, вентилационна и хладилна техника“. За провеждане на учебната и лабораторната практика училището разполага с много и разнообразни, учебно-технически средства, мултимедийна апаратура и модерно обзаведено общежитие.
12. Професионална търговска гимназия
Професионална търговска гимназия- Бургас, предлага засилено чуждоезиково обучение по специалности „Оперативно счетоводство“, „Банково дело“, „Икономика и мениджмънт“, „Бизнес администрация"
Университети
Бургаски свободен университет е модерен, иновативен и ориентиран към студентите и тяхната професионална реализация университет със значими академични постижения и утвърден международен статус:
- БСУ е член на Европейската асоциация на университетите (ЕUA).
- Има договори за сътрудничество с 36 университета и организации в Европа, Америка, Азия и Африка
- Работи по 24 договора с университети в Европа за обмен на студенти и преподаватели.
- Участва в Европейската система за натрупване и трансфер на образователни кредити (ЕCTS).
- Работи по съвместни международни проекти с повече от 100 университета и организации.
- БСУ е партньор на ЮНЕСКО по програмата UNITWIN/UNESCO Chairs и e институция домакин на Катедра на ЮНЕСКО по правата на човека и култура на мира.
БСУ провежда обучение и научни изследвания в областите:
-
Правни, социални и стопански науки
-
Хуманитарни науки
-
Технически и компютърни науки
Националната агенция за оценка и акредитация за качество във висшите учебни заведения дава оценка на професионалната област "Информатика и компютърни науки" в Бургаския свободен университет 9,03 от максималните 10 точки.
Университет „Проф. д-р Асен Златаров”
Университет "Проф. д-р Асен Златаров" е единственият държавен университет в Югоизточна България и e институционално акредитиран до 26.07.2023 г. с оценка 8.84 (решение на акредитационния съвет към НАОА, протокол № 14/26.07.2018 г.)
Обучението в Университета се осъществява в пет факултета – Факултет по технически науки, Факултет по природни науки, Факултет по обществени науки, Факултет по обществено здраве и здравни грижи и Медицински факултет. В неговия състав влизат три колежа – Технически колеж, Медицински колеж и Колеж по туризъм и два департамента – Департамент по езиково обучение и Департамент за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти .
Обучението в Университет "Проф. д-р Асен Златаров" се извършва по 18 професионални направления в 45 акредитирани бакалавърски и над 30 магистърски програми.
В структурата на Университета достойно място заемат Централната научноизследователска лаборатория и Електронно-изчислителният център. Студентите, обучаващи се в Университета, придобиват образователно-квалификационни степени “професионален бакалавър”, “бакалавър” и “магистър“, както и научната и образователна степен “доктор”.
В Университета преподават над 320 висококвалифицирани преподаватели, от които 127 хабилитирани. Организацията и управлението на образователния процес е в съответствие с Европейските изисквания и критерии за качествен образователен и изследователски процес. Разработена е университетската система за оценяване и поддържане на качеството на обучение. По качество на научните изследвания Университетът е класиран на едно от първите места в България по системата Хирш за принос в науката. В изпълнение политиката на ръководството за подмладяване и повишаване на квалификацията на академичния състав се наложи практиката за обявяване на конкурси на всички нива - от „асистент” до „професор”.
Университет „Проф. д-р Асен Златаров” разполага със съвременна материална база, която е в съответствие с държавните изисквания за високо качество на обучението. Тя се състои от шест учебни корпуса, спортна база, три студентски общежития, три студентски стола и център за медицинско обслужване. Легловият фонд на студентските общежития дава възможност за настаняване на всички студенти, които не са жители на Бургас.
Библиотечно – информационният комплекс включва Централна библиотека и три филиала. Библиотечно – информационният комплекс предоставя материали от широк спектър области на знанието - обществени, икономически, хуманитарни и технически науки. В читалните са оборудвани 150 читателски места. Осигурен е достъп до научните бази данни Scopus, ScienceDirect, EmBase, Web of Knowledge.
Академичното ръководство полага системни усилия за поддържането, разширяването и ефективното използване на наличната материална база, за нейното модернизиране и обновяване.
Университетът има установени активни научни връзки с институти и университети от Англия, Франция, Германия, Русия, Румъния, Турция, Испания, Италия, Унгария, Сърбия, Полша, Словения, Словакия и др. Те създават възможност за научни специализации и учебна практика на преподаватели и студенти, за обмен на лектори, на учебна и научна литература.
Национална художествена Академия
За първи път в своята над 120-годишна история Националната художествена академията изнася териториално образователна структура. Филиалът в Бургас е факт по силата на Постановление № 16 от 5 февруари 2018 г. на Министерския съвет. Филиалът на НХА се помещава на втория етаж в модерната и нова сграда на Магазия 1 в зоната за свободен достъп на Бургаското пристанище, където са изградени ателиета и лекционни зали за студентите, както и административни помещения. За създаването на Филиала на НХА в Бургас Академията получи съдействие и цялостна подкрепа от Община Бургас, която със собствени средства извърши реконструкция и преустройство на учебните ателиета, за да отговарят на необходимите изисквания.



Езикови умения
Технически умения

Компетенции по компютърно програмиране
- Владее поне един език за програмиране
- Без езикова компетентност по програмиране